Świętochłowice - Forum bez polityki

Apolityczne forum miłośników historii i kultury Śląska i Świętochłowic
Dzisiaj jest 20 kwie 2024, 16:12

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 3 ] 
Autor Wiadomość
Post: 02 sty 2014, 6:55 
Offline
Użytkownik
Użytkownik

Rejestracja: 17 gru 2013, 8:32
Posty: 281
Idzie to tyż posuchać na www.ojgyn.blog.onet.pl

Łóński rok, abo możno i załóński rok. Po wieczerzy wilijnyj starzik ze starkóm siupnyli sie kole kachloka. Łón zakurzół sie fajfka a łóna mamlała sie tam pomaluśku jakiesik roziny, datle, kokosfloki i co tam jesce do maszkycynia miała. Łorôz starzik napoczynô:
– Wiysz, a jô by sie kciôł ciebie cosik spytać. Niy gorsz sie, bo mocka lôt my ze sia szczimali a jô ciyngiym medikuja eliś ty mie kiejsik zdradzióła ze jakimsik inkszym chopym.
– A ustóń gupieloku – łodmrónkła starecka. – Co cie dzisiôj chyciyło?
– Nó, niy gorsz sie, przeca my już sóm siaróńsko stare, to przeca mogesz mi pedzieć, eźli żeś mie zdradziyła... i wiela razy to bóło.
– Kiejżeś taki dociyrny to ci rzykna, coch cie zdradziyła ze inkszym chopym trzi razy. Kciôłeś, to môsz – łodmrónkła juzaś starka i dalszij ćkała te rozinki.
– Nó, nó, przeca jô ci niy byda terôzki sam nic przeciepywôł, niy byda ci nic wytyczać. Niy, blank mi to już jes jedno. Nale... rzyknij mi jesce ino (przeca ino tak dlô dociyrnóści, ino skuli tego, co jô zawdy bół wrazidlaty) – pedzioł po jakisik śćwierci godziny starzik i dalszij sie ta fajfka bakôł. – A ze jakim chopym to bóło tyn piyrszy rółz?
– Eeeee, tyż cie juzaś cosik chyciyło.
– Już niy byda wiyncyj pytôł, ale po tyluch latach, przi Wiliji to mi cheba mogesz pedzieć fto to bół? Przeca to jes już mi terôzki blank egal. Rzyknij mi to! Przeca mogesz mi to pedzieć.
– Boczysz, kiej dôwno tymu niy zdało ci sie nasze pomiyszkanie. Deptôłeś sóm po roztomajtych urzyndach, spółdziylniach i nic ?
– Nó, i ? Co to mô ze sia do kupy?
– Anó, bół we magistracie jedyn taki byamter, kiery na isto wszyjsko poradziół zeżynóńć, załatwić. To bóło śniym.
– Nó, ja. To ci moga wybôczyć, bo to bóło wszyjsko dlô naszyj familiji, pra?
– A, a... tyn drugi rółz ? – niy dowo pokój starzik.
– Tyn drugi rółz to bóło wtynczôs, kiej ci bóło potrza betków na borg ze banku. Bół taki jedyn prezes... i niyskorzij aniś sie niy spodzioł, kiejeś erbnół srogô, szykownô „pożyczka” ze tego banku.
– Nó, ja. Niy byda sie gorszół, niy byda ci tego przeciepowôł, bo to tyż bóło na to, cobychmy mógli sie lajstnóńć takô gryfnô rajza do Egiptu. – łopedziôł zgodliwie starzik.
– Nale, tóż rzyknij mi jesce na łostatek, kiejś tela mi już pedziała, fto to bół tyn trzeci ? – rzóndzi dalszij uwziynty przi tyj wiliji starzik.
– Tyn trzeci rółz? Tyn trzeci rółz to bóło kiej cie ludzie wywelowali na rajce miyjskigo. Kciôłeś we tyj radzie, coby ci uchwôlyli jedna takô twoja „uchwała”, tela... co ci brakowało do tego uchwolyniô... śtyrnôście głosów !!!
Gôdôłech sam przodzij ło zôwistnym starziku. Tyn sóm starzik ze starkóm legli sie we Zilwestra, kiej już wszyjskie medikamynta łykli, do prykola. Starecka sie tak kulô ze jednyj zajty na drugô, wiertô sie i łorôz pytô sie swojigo chopa, starzika:
– A rzyknij ty mi chopie eźliś ty mie kiejsik zdradziół ze jakómsik inkszóm mamzelóm, jakómsik lampuceróm lebo inkszóm kamelóm?
– Dej pokój. Co cie dzisiôj chyciyło? – mróncy starzik, kiery już napocznół nynać.
– Jô ci wszyjsko we Wilijô pedziała a ty mie niy kcesz pedzieć, po jakiymu?
– Nó, dobra, jedyn rółz żech cie zdradziół kiejech bół we zanatorium.
Baba chlast go bez pysk, chlast go drugi rółz ...
– Jezderkusie, co sie stało? Przeca jô ci we Wilijô nic niy przeciepowôł a ty mie sam pieresz po fresie choby modego synka?
– A niy miarkujesz tego, coby sie możno terôzki tyn jedyn rółz ... przidôł ????

_________________
Ojgyn z Pnioków


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 02 sty 2014, 8:03 
Offline
Młodszy Administrator
Młodszy Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 gru 2013, 17:41
Posty: 2209
Lokalizacja: Zgoda
Jaki z Ciebie ranny ptaszek :) A tekst fajny :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 05 sty 2014, 10:08 
Offline
Użytkownik
Użytkownik

Rejestracja: 17 gru 2013, 8:32
Posty: 281
Dziynki!

_________________
Ojgyn z Pnioków


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 3 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Majestic-12 [Bot] i 11 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group