Świętochłowice - Forum bez polityki

Apolityczne forum miłośników historii i kultury Śląska i Świętochłowic
Dzisiaj jest 05 maja 2024, 21:40

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 5 ] 
Autor Wiadomość
Post: 09 kwie 2014, 8:30 
Offline
Użytkownik
Użytkownik

Rejestracja: 17 gru 2013, 8:32
Posty: 281
Idzie to tyż posuchać na www.ojgyn.blog.onet.pl

Nó, tóż terôzki możno blank ze inkszyj faski (jak gôdôł PónJezusek we Kanie Galilyjskij)!
Kiejsik bez noc jechali we jednym cugowym kupyju, cudze dlô sia: blank niy stary chop i szwarnô babeczka. Zapoznali sie, pôra minutek połozprawiali i widać bóło, iże tyn sztramski chop festnie spodobôł sie tyj babeczce. Babeczka deczko pomedikowała i na łostatku dała chopowi do wymiarkowaniô, iże bydzie mu łozprawiać jedna szykownistô gyszichta, coby jim sie ta rajza niy cióngła jak dziôd po słodach. Chop dôł zwólô na to, siednół sie wygodliwie a ta grydnô babeczka napoczła łozprawiać:
„Rółzczasu jedyn król, kiery wybiyrôł sie na srogachnô wojna, pedziôł do swojigo sużóncygo:
– Jeżeś chopie jedzinym czowiekym, ftorymu moga naporynczyć łopiyka nad mojóm umiyłowanóm cerziczkóm. Môsz sie łó nia trôpić, stôć łó nia i ku tymu môsz spôłniać wszelijake jeji zachciôłki i winszbildy, bo ino łóna łostała mi na tym niy nôjgryfniyjszym ze światów. Pamiyntej tyż chopie, iże kiej moja cerziczka niy bydzie rada ze twojij łopiyki – zabulisz za to swojóm gowóm.
Nastôła noc. Królewnô zawołała sużóncygo do swojigo szlafcimra, do swojij izby. Tyn pogzuł w te dyrdy a królewnô, kierô leżała na zofie blank sagô rzykô:
– Jes mi festelnie zimno! Zrób cosik!
Suga znôd we szranku srogachnô pierzina i deknół jóm królewnô.
Na drugô noc juzaś ta samô lajera, z tym jednakowóż, iże sużóncy niy poradziół już nojść ani pierziny, ani żôdnyj deki, nic, czym by móg deknóńć blank sagô królewnô. We srogij deszperacyji serwôł, utargôł sztory , szykowniste forhangi ze łokiyn i niymi deknół ci ta królewnô.
We trzecij nocy sużóncy niy znôd ani sztorów, ani tepichów, blank niczego, czym szłoby deknóńć marznónce ciało sagij królewny. Seblyk sie tóż tyż sóm i swojim prziłodziywkym łokutôł ta sagô dziołcha.
Na drugi dziyń król wróciół sie nazôd ze tego wojynnego szlachtu i piyrsze, co zrobiół, to napocznół pytać swojigo sużóncygo:
– Nó, chopie, łozprawiej mi jakóż to spôłniôłeś swoji łobowiónzki?
– Mój pónie, spôłniôłech kôżdô zachciôłka, kôżdy winszbild waszyj cerziczki!
Terôzki król zawołôł swoja cera i jóm sie pytô ło te same:
– A ty, moja roztomiyło, co mi rzykniesz ło tym sużóncym?
– Tatulku! Tatulku... to blank niy ma prôwda! Łón ani jednyj mojij zachciôłki, ani jednego jedzinego winszbildu niy spôłniół!
– Nó, tóż rychtuj sie chopie na jutro! – pedziôł król. – Jutro ło szaroku uchlastnóm ci twoja gowa.
Załómany, zdeszperówany sużóncy poszôł do królewskigo móndroka, wajzera. Łopedziôł mu ta côłko historyjô i błôgôł, szkómlôł ło wytuplikowanie tego, po jakiymu ta królewnô tak a niy inakszij łodpedziała swojimu łojcu.
Tyn królewski wajzer, nadwórny móndrok przikludziół sużóncygo ku łoknu, pokôzôł mu sztrółszobel, kopiniec siana i pedziôł:
– Widzisz tam tyn szłopiniec siana?
– Anó, widza! – łodrzyknół sużóncy.
– Tóż tyż idź tam ku niymu i zjydz, wećkej te côłke siano!
– Ale po jakiymu panoczku?
– Bo jeżeś chopie przebrzidłym YJZLYM! I beztóż môsz wećkać te siano!”
Łoba rajzyndry, tyn sztramski chop i ta szwarnô babeczka uśmiôli sie ze tego gupigo sużóncygo.
Chnetki tyż ta jejich cugowô rajza miała swój fajrant. Chop, jak prôwdziwy kawaliyr, dżyntelmyn, pómóg jij wysmycyć jeji gypak, jeji bambetle na banhów. Tam ta istno wyjmła ze portmaneja pôra rubych i dowo te pijóndze tymu chopowi.
– Ależ paniczko, co wyście? Jô na isto żôdnych pijyndzy, ani ceskigo za przisuga niy wezna łod wôs!
– Źle żeście mie panoczku spokopiyli! – łodpedziała ta gryfnô babeczka. – Te pijóndze sóm dlô wôs panoczku na.... SIANO!

_________________
Ojgyn z Pnioków


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 09 kwie 2014, 9:16 
Offline
Użytkownik
Użytkownik
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 gru 2013, 21:17
Posty: 1051
:-) dobre Szczególnie tyn yjzel - downo tego słowa żech niy widzioł ani niy słyszoł. Ludzie złoci, jak te Poloki nos wynarodowiyli, że muszymy swoja mowa na nowo łodkrywać. Czechy i Słowoki przeszli to już w XIX wieku, kej tzw "OJCOWIE NARODU - BUDZICIELE" nad gramatykom godki norodu zaczli sie namyślać i pisać historyje w tyj mowie. No i łoni tera majom swoje sztaty, norod, i godka, co żodyn niy godo, ze takich niy ma.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 09 kwie 2014, 15:54 
Offline
Użytkownik
Użytkownik
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 gru 2013, 16:23
Posty: 268
Eda, mosz recht. Temu, że my zapomnieli, winni są nasi nauczyciele. Obcy, czyli nie stąd, bo widzieli w nas Niemców, a tutejsi - bo się bali. Ale to jest temat na ciekawą debatę - może nasza MBP coś zorganizuje?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 09 kwie 2014, 17:05 
Offline
Użytkownik
Użytkownik

Rejestracja: 17 gru 2013, 8:32
Posty: 281
... ale, ale... poduk mie nojwiyncyj jednakowóż wynosióło sie ze chałpy, łod starzików i staroszków... Tak jak jo to mioł!

_________________
Ojgyn z Pnioków


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 10 kwie 2014, 9:43 
Offline
Użytkownik
Użytkownik
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 gru 2013, 21:17
Posty: 1051
Ojgyn boś mioł szczynście ich mieć, moje starziki zemrzyli jeszcze zanim żech poszoł do szkoły, a tam z autochotami sie niy pieściyli. Żyby przibliżyć to do szkoły chodziołech w Gliwicach, kaj "nowi Gliwiczanie" mieli złote zymby i ło Ślonzokach godali jakby już wtedy noleżeli do PiSu. Jak sie spomna to mi messer w kapsi łotwiyro.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 5 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 34 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group