Świętochłowice - Forum bez polityki

Apolityczne forum miłośników historii i kultury Śląska i Świętochłowic
Dzisiaj jest 26 kwie 2024, 0:54

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 1 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Farorz....
Post: 04 maja 2016, 7:49 
Offline
Użytkownik
Użytkownik

Rejestracja: 17 gru 2013, 8:32
Posty: 281
Idzie to tyż posuchać na www.ojgyn.blog.onet.pl

Rōłzczasu farorz ze maluśkij wsi fajruje dwadziestŏ piōntŏ rōcznica jejigo kapłańskich świyncyniōw. Skuli tego parafijōny wynŏjyli szpricnhaus, rymiza kaj zebrało sie do grmady mocka ludzi ze tyj dziydziny.
Farorz, kerego posadziyli na szpecijalnym podwyższyniu za tiszym napoczynŏ ryjda ku swojim prafijōnōm, kerzi przikwanckali sie na tyj fajer:
– Moje wy roztomiyłe! Niy ma letko takij perzōłnie jak jŏ, gŏdać ło zachach niy skuplowanych blank ze naszōm wiarōm. Beztōż tyż byda rzōńdziōł dzisiŏj deczko szpasownie. Wiycie! Kejby niy ta tajymnica spōwiydzi mōgbych sam wŏs tukej na isto łozbawić. Napoczna jednakowōż barzij ze powŏgōm. We piyrszy dziyń kejech sie sam przikludziōł , musiŏłech zadać se pytani: kajech tak na isto trefiōł. I wiycie, piyrszym czowiekym, keregoch samtukej wyspōwiadŏł bōł mody chop, kery mi wyznŏł, iże zdradziōł swoja ślubnŏ babeczka ze jeji szwestrōm. Wyznŏł tyż mi jesce, iże łapnōł ta gańbliwŏ niymoc, tego syfilisa łod zekrytarki swojich dyrechtora. Jednakowōż, moje wy roztomiyłe, ze czasym nabrŏłech przekōnaniŏ, miyniōłech, iże samtukej miyszkajōm ino ludzie, kerzi sōm dobre i ućciwe, a to, coch pedziŏł skorzij, to bōł ino jakisik jedyn, jedziny niyszczysny cufal.
Tak po jakijsik pōł godzinie wlŏz do tyj rymizy zafucany fōjt, ftory gorko przeproszŏł za zniyskorzyni. Siednōł sie kaj bōł frajny plac, wele tego farorza, podkryńciōł fusisko i napocznōł swoja ryjda:
– Wiycie, moje wy roztomiyłe sōmsiŏdy. Jŏ ganc gynał pamiyntōm tyn dziyń, kej sie ku nōm przikludziōł, kej we naszyj parafiji nastŏł nasz dostōjny jubilat. Niy byda sie za tela kwŏlōł, ale rzykna ino, iżech miŏł zoca być piyrszym czowiekym, ftory wlŏz do farorzowyj suchatelnicy, i kerego piyrszego nasz farŏrz wyspowiadŏł.

Nō, i jakisik mōrał ze tyj gyszichty:
Fto sie zniyskorzi, niych lepszij sie niy łodzywo, niych trzimŏ pychol na kodka!

_________________
Ojgyn z Pnioków


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 1 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 14 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group