Świętochłowice - Forum bez polityki

Apolityczne forum miłośników historii i kultury Śląska i Świętochłowic
Dzisiaj jest 28 mar 2024, 21:07

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 18 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna
Autor Wiadomość
Post: 30 kwie 2015, 12:23 
Offline
Użytkownik
Użytkownik
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 gru 2013, 10:32
Posty: 218
Lokalizacja: Wielkie Hajduki
Czy w mieście poza tzw. ogródkami piwnymi można nie łamiąc prawa spokojnie napić się piwa? Zimnego z butelki, puszki lub plastikowego kubka na świeżym powietrzu?
Chciałbym sprawdzić gdzie na terenie miasta, nie narażając się na ukaranie mandatem mogę w spokoju, z zachowaniem należytego porządku i kultury pod chmurką cieszyć się swobodą przy piwku..

Na początek może trochę teorii i przepisów prawa. Błędnie się przyjęło, że zakaz spożywania napojów alkoholowych obowiązuje w tzw. "miejscach publicznych". Żadne obowiązujące przepisy nie definiują, czym jest miejsce publiczne, miejsce użyteczności publicznej, miejsce użytku publicznego. Więc gdzie nie wolno?

W ustawie z dnia 26 października 1982 r. "o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi" są enumeratywnie wyliczone miejsca, w których zakazane jest spożywanie alkoholu.

Poniżej podaje artykuły i punkty ustawy wraz z nowelizacjami (niektóre - te uchylone - są tak zabawne, że postanowiłem je przypomnieć, na czerwono - uchylone)

Art. 14. 1. Zabrania się sprzedaży, podawania i spożywania napojów alkoholowych:
1) na terenie szkół oraz innych zakładów i placówek oświatowo-wychowawczych, opiekuńczych i domów studenckich;
2) na terenie zakładów pracy oraz miejsc zbiorowego żywienia pracowników;
3) w miejscach i czasie masowych zgromadzeń;
4) w środkach i obiektach komunikacji publicznej, z wyjątkiem wagonów restauracyjnych i bufetów w pociągach, w których dopuszcza się sprzedaż, podawanie i spożywanie napojów alkoholowych do 4,5% zawartości alkoholu oraz piwa; (w 2001 r. zmieniono "komunikacji krajowej" na "komunikacji publicznej"
5) w lokalach gastronomicznych i innych miejscach sprzedaży w godzinach od 6 do 13. (uchylony w 1990);
6) w obiektach zajmowanych przez organy wojskowe i spraw wewnętrznych, jak również w rejonie obiektów koszarowych i zakwaterowania przejściowego jednostek wojskowych.

1a. Ograniczenia co do czasu sprzedaży napojów alkoholowych, określona w ust. 1 pkt 5, nie dotyczą:
1) sprzedaży podawania i spożywania w lokalach gastronomicznych i innych punktach sprzedaży detalicznej napojów zawierających do 4,5% alkoholu, których godziny sprzedaży podawania i spożywania określają na terenie swojej własności wojewódzkie rady narodowe;
2) sprzedaży napojów alkoholowych za waluty wymienialne w punktach sprzedaży detalicznej, których rodzaje oraz czas sprzedaży, w drodze rozporządzenia określa Minister Handlu Wewnętrznego i usług w porozumieniu z Ministrem Handlu Zagranicznego. (dodany w 1984 i uchylony w 1993).


2. Zabrania się sprzedaży, podawania i spożywania napojów zawierających więcej niż 18% alkoholu (z wyjątkiem koniaków i likierów) w kawiarniach i cukierniach (uchylony w 1993).

2a. Zabrania się spożywania napojów alkoholowych na ulicach, placach i w parkach, z wyjątkiem miejsc przeznaczonych do ich spożycia na miejscu, w punktach sprzedaży tych napojów. (punkt 2a. wprowadzono dopiero w 2001r.)

3. Zabrania się sprzedaży, podawania i spożywania napojów zawierających więcej niż 18% alkoholu w ośrodkach szkoleniowych.

4. Zabrania się sprzedaży i podawania napojów zawierających więcej niż 18% alkoholu w domach wypoczynkowych.

5. Sprzedaż, podawanie i spożywanie napojów zawierających więcej niż 4,5% alkoholu może się odbywać na imprezach na otwartym powietrzu tylko za zezwoleniem i tylko w miejscach do tego wyznaczonych.

6. W innych niewymienionych miejscach, obiektach lub na określonych obszarach gminy, ze względu na ich charakter, rada gminy może wprowadzić czasowy lub stały zakaz sprzedaży, podawania, spożywania oraz wnoszenia napojów alkoholowych.

Czy funcjonariusz straży miejskiej lub policjant może ukarać mandatem osobę spożywającą napój alkoholowy w miejscu, które nie jest wymienione w pkt 1., Art. 14.?
Czy można pić piwo w miejscu, które nie jest ulicą, placem lub parkiem? Jeżeli to miejsce nie jest dodatkowo określone w uchwale gminy to można.
Oczywiście funkcjonariusz zawsze może nałożyć mandat karny, ale powinien poinformować o przysługującym prawie do odmowy jego przyjęcia. Wtedy zostaje sporządzony wniosek o ukaranie do sądu. Jeżeli nie przyjmiemy mandatu, sprawa trafi do sądu grodzkiego, który wyjaśni wszelkie okoliczności zdarzenia. Jeśli stwierdzi, że ponosimy winę, nie tylko nałoży na nas karę pieniężną, ale również obciąży kosztami postępowania. Dlatego zanim zdecydujemy się nie przyjmować mandatu, warto zastanowić się, czy na pewno w tej sytuacji racja jest po naszej stronie.

Warto więc wiedzieć, w których miejscach spożywanie alkoholu jest zabronione. Ustawa jest ogólnie dostępna i w zasadzie miejsca są jasno określone. Aby dowiedzieć się czy gmina, miasto wprowadziła zakaz sprzedaży, podawania, spożywania oraz wnoszenia napojów alkoholowych w innych niewymienionych w ustawie miejscach, obiektach lub na określonych obszarach gminy zadałem sobie przyjemność i zwróciłem się z wnioskiem o udostępnienie informacji publicznej do Urzędów Miast Chorzowa i Świętochłowic.

Na podstawie art. 61 ust. 1 Konstytucji RP oraz art. 2 ust. 1 i art. 10 ust. 1 ustawy o dostępie do informacji publicznej z dnia 6 września 2001 r. (Dz. U. Nr 112, poz. 1198, Nr 153, poz.1271) zwracam się z prośbą o udostępnienie następujących informacji:

1. Czy w mieście Świętochłowice (Chorzów) wprowadzono czasowy lub stały zakaz sprzedaży, podawania, spożywania oraz wnoszenia napojów alkoholowych zgodnie z art. 14 pkt. ust. 6 ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, w innych niewymienionych w ustawie miejscach, obiektach lub na określonych obszarach gminy?

2. W przypadku istnienia ww. czasowych lub stałych zakazów proszę o przesłanie odpowiednich aktów prawnych lub wskazanie gdzie w Biuletynie Informacji Publicznej takie akty mogę znaleźć. W przypadku braku istnienia ww. czasowych lub stałych zakazów proszę o stwierdzenie tego w formie pisemnej.


Otrzymałem odpowiedzi wraz z załączonymi uchwałami.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Czyli znając już miejsca, gdzie nie powinniśmy spożywać a nawet próbować spożycia napojów alkoholowych (o tym później) postanowiłem takie odszukać.

Zainteresowało mnie miejsce pomiędzy Chorzowem a Świętochłowicami a dokładnie na granicy miast gdzie kończy się ulica Polna (przy stawie Wojskowym) i zaczyna droga między ogródkami działkowymi, która prowadzi do skrzyżowania przy basenie "Skałka" i dalej ogródkami aż do chorzowskiej ulicy 3 Maja, albo między ogródkami do Gwareckiej.

Obrazek

Droga zaznaczona na czerwono nie jest ulicą (Art. 14. pkt 2a.) na terenie Chorzowa (w Świętochłowicach jest), bo:

ulica to droga na terenie zabudowy (nie mylić z pojęciem terenu zabudowanego, które występuje w prawie o ruchu drogowym) lub przeznaczonym do zabudowy zgodnie z przepisami o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.

Sprawdziłem w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego miasta Chorzowa i wg uchwały Nr XXII/430/2004 zaznaczony obszar wraz z drogą są oznaczone jako teren ogrodów działkowych (ZD), nie zaś jako teren zabudowy mieszkalnej (MW), usługowej (U, UP) czy jakiejkolwiek. Droga na planie miasta nie posiada nawet nazwy.

Obrazek

W uchwale w sprawie zakazu spożywania napojów alkoholowych miejsce to nie jest również wyznaczone.
Mógłby ktoś powołać się na zakaz w regulaminie ogródków działkowych, ale sam nie wiem czy taki zapis istnieje. W zasadzie droga, która wg planu zagospodarowania przestrzennego jest na terenie zieleni, nie znajduje się w obszarze samych ogródków działkowych.
Żeby sprawdzić czy powyższe założenia są zasadne wypadałoby się "podłożyć" i skorzystać z prawa do odmowy przyjęcia mandatu karnego.

Cdn.
Co myślicie o spacerze z piwkiem po deptaku "na Rawie" poza terenem zabudowy?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 30 kwie 2015, 13:50 
Offline
Użytkownik
Użytkownik
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 gru 2013, 21:17
Posty: 1051
Dobra myśl, ale wzorując się na amerykańskich przykładach prezentowanych w produkcjach Hollywood wystarczy zawinąć butelkę lub puszkę w papier (najwygodniejsza torebka papierowa) zakrywający zawartość i funkcjonariusze mogą spożywającemu "nadmuchać". Chyba, że jego stan wskazuje na niski poziom zawartości krwi w alkoholu. Wtedy delikwenta zwiną i postawią zarzut, co w Świonach, z uwagi na częste zanotowane przypadki w moim bloku, jest nie stosowane. Władza zamyka w izbie wytrzeźwień, wiedząc że za pobyt z usługą kąpieli delikwent i tak nie zapłaci.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 30 kwie 2015, 18:41 
Offline
Użytkownik
Użytkownik
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 gru 2013, 10:32
Posty: 218
Lokalizacja: Wielkie Hajduki
eda pisze:
Dobra myśl, ale wzorując się na amerykańskich przykładach prezentowanych w produkcjach Hollywood wystarczy zawinąć butelkę lub puszkę w papier (najwygodniejsza torebka papierowa) zakrywający zawartość i funkcjonariusze mogą spożywającemu "nadmuchać". Chyba, że jego stan wskazuje na niski poziom zawartości krwi w alkoholu. Wtedy delikwenta zwiną i postawią zarzut, co w Świonach, z uwagi na częste zanotowane przypadki w moim bloku, jest nie stosowane. Władza zamyka w izbie wytrzeźwień, wiedząc że za pobyt z usługą kąpieli delikwent i tak nie zapłaci.


To nie do końca tak ja piszesz. W Polsce zabronione jest spożywanie napojów alkoholowych w miejscach wyznaczonych w ustawie/uchwale. To nic nie daje, że ktoś się schowa w kartonie na chodniku i będzie popijać, bo go nie widać. Nie wolno spożywać i koniec. Możesz mieć shota, pół na pół z colą a jak policjant się dopieprzy to jego problem w jaki sposób Ci to udowodni, że pijesz alkohol w miejscu, w którym nie możesz. W USA jest tak, że w każdym stanie sa inne jurysdykcje i na szybko ciężko znaleźć podstawę prawną, dlaczego wolno spożywać ukrytego alkoholu.
Ja lubię napić się piwa na powietrzu spacerując, i moim celem jest wskazanie takich miejsc gdzie można to robić bez nieprzyjemnych konsekwencji.

Kolejnym miejscem, które nie podpada pod ustawę/uchwałę jest "grobla" i "hałda" na Kalinie. Śmiało można piwa się napić, tylko jest niestety jeden problem. Odczuwalny, przekroczony poziom fenolu w powietrzu psuje komfort picia piwa. Ale to już inna historia....

PS. Żeby nie było wątpliwości, za zaśmiecanie jakiegokolwiek miejsca kary podniósłbym z 5 razy.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 01 maja 2015, 7:35 
Offline
Młodszy Administrator
Młodszy Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 gru 2013, 17:41
Posty: 2209
Lokalizacja: Zgoda
Miałam się nie wypowiadać w tym temacie, bo piwa na ulicy raczej nie zamierzam pić :) ale może jednak dorzucę dwa słowa.
Myślę, że w każdej sprawie punkt widzenia, zależy od punktu siedzenia. Bywa, że odbieram wnuki z przedszkola na Karpackiej w Chorzowie i muszę potem dojść do ulicy Kaliny, najczęściej przez skwerek koło kiosku Ruchu. Zdarza się, że siedzi tam "towarzystwo" przy piwie, w biały dzień, zachowujące się różnie. Wolę z dzieciaczkami obejść ten skwerek, aby nie narażać ich na niestosowne czasem widoki. Nie zastanawiałam się czy ten teren mieści się w obszarze dozwolonym, ale pewnie nie, bo przecież w pobliżu są dwa przedszkola i dwie szkoły... Tak więc mnie, jako babci, jak najszersze zakazy są na rękę.

A co do USA. Faktycznie, poszczególne stany mają różne przepisy prawne, niemniej w całości jest to państwo bardziej policyjne, niż nam się to wydaje. Np. w takiej Karolinie Północnej ochrona zarekwiruje zakupiony alkohol, jeżeli zauważy, że klient wsiada do samochodu, w którym jest dziecko. A to dziecko to osoba nie mająca 21 lat! Wiem to na 100% bo od kilku miesięcy mieszka tam moja znajoma z rodziną i sporo już niespodzianek przeżyła :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 01 maja 2015, 8:13 
Offline
Użytkownik
Użytkownik
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 gru 2013, 16:23
Posty: 268
To co napisałeś Reden powyżej nadaje się do programu prowadzonego przez Janusza Weissa w Polskim Radio (Program 1). Moim zdaniem to wszystko jest dla ludzi, lecz zwróć uwagę, że w ludziach ciągle tkwi głęboki socjalizm, czyli mogę a konsekwencje mam w głębokim poważaniu oraz zrodziła się w wielu z nas dziwna demokracja: ja mogę innym, a mnie inni nie. Krótko: wszystko zależy od kultury człowieka. Gdyby ta kultura była, nie byłoby np. zniszczeń placów zabaw, domów (zobacz inne wątki na tym forum). Ty lubisz piwo, ja preferuję wino. Moim zdaniem powinno się takie napoje spożywać w miejscu do tego przeznaczonym (np. puby), a kto chce, niech popija na balkonie (jak ma) lub patrząc przez okno. Ty na to patrzysz jako kulturalny, światły człowiek, lecz z takich zezwoleń korzystają najczęściej lumpy. Potem w takich miejscach mamy przekleństwa, hałasy, spluwania, obsikiwania krzaków, pozostawione butelki, puszki i inne śmieci. Jak wiesz, każdy kij ma dwa końce. Dlatego wolę Twoje zainteresowania, a szczególnie te, które idą na rzeczowe posty dotyczące Świon.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 02 maja 2015, 14:28 
Offline
Użytkownik
Użytkownik
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 gru 2013, 10:32
Posty: 218
Lokalizacja: Wielkie Hajduki
Dzięki wszystkim za udział w dyskusji. Rozumiem, oczywiście Wasze obawy w kwestii przyzwolenia do picia piwa pod chmurką. Nie toleruję chuligaństwa, śmiecenia, awanturnictwa i obscenicznych zachowań. Nie trzeba się zbytnio produkować i wymyślać nowych teorii, bo wymienione przeze mnie sytuacje są prawnie zabronione. Są to wykroczenia, za które grozi mandat karny i nie ma dyskusji. Polemizować można nad związkiem spożywania piwa do konsekwencji. Jest prawo, które trzeba przestrzegać, i które określa co mogę robić a czego nie. Więc jeżeli znajduję się w miejscu, w którym nie jest zabronione spożywanie napojów alkoholowych, to z przyjemnością skorzystam z możliwości wypicia piwa. Nie oczekuję takiej nowelizacji przepisów, które pozwoliłyby na większą liberyzację w tej kwestii. Żeby poczuć większą wolność to mogę zachwycać się Kőbányai nad Dunajem w Budapeszcie, Budwaizerem na praskim rynku, albo Koelscherem po katedrą w Koeln i nie dojdzie do takiej sytuacji, że podejdzie smutny pan w butach z opinaczmi i ukarze mnie mandatem. Dlatego nie, bo nie zakłucam porządku, nie śmiecę, nie oddaję moczu pod murem.
Założyłem taki temat, będę go prowadził i szukał miejsc gdzie bez konsekwencji można spokojnue napić się piwa.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 wrz 2015, 8:11 
Offline
Młodszy Administrator
Młodszy Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 gru 2013, 17:41
Posty: 2209
Lokalizacja: Zgoda
Reden, jak Twoje działania?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 02 paź 2015, 18:27 
Offline
Użytkownik
Użytkownik
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 gru 2013, 10:32
Posty: 218
Lokalizacja: Wielkie Hajduki
serena pisze:
Reden, jak Twoje działania?


Było blisko, ale nie nie doszło do konfrontacji. W opisywanym wcześniej miejscu patrol policji minął mnie jak gdyby nigdy nic. Teraz kiedy zrobiło się zimno to będę zmuszony do przełożenia akcji na wiosnę ;) .
Możliwe, że "władza" jest odpowiednio przeszkolona i wie kiedy nie należy interweniować.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 05 paź 2015, 16:37 
Offline
Młodszy Administrator
Młodszy Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 gru 2013, 17:41
Posty: 2209
Lokalizacja: Zgoda
No to do wiosny :mrgreen:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 15 sty 2016, 15:16 
Offline
Użytkownik
Użytkownik

Rejestracja: 18 kwie 2014, 16:29
Posty: 5
Treść posta została usunięta z uwagi na używanie wulgaryzmów i obrażanie wszystkich dookoła.


Ostatnio zmieniony 15 sty 2016, 16:49 przez Basta, łącznie zmieniany 2 razy
Treść posta została usunięta z uwagi na używanie wulgaryzmów i obrażanie wszystkich dookoła.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 18 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group