Świętochłowice - Forum bez polityki

Apolityczne forum miłośników historii i kultury Śląska i Świętochłowic
Dzisiaj jest 28 mar 2024, 20:08

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 33 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4  Następna
Autor Wiadomość
Post: 11 maja 2019, 9:53 
Offline
Młodszy Administrator
Młodszy Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 gru 2013, 17:41
Posty: 2209
Lokalizacja: Zgoda
Ma też swój kościół, znajdujący się w Jędrzychowie, Matka Boża Wierna.

Został on zbudowany w 1835 r. dla mieszkańców Jędrzychowa i jest kościołem filialnym dla parafii pw. św. Dominika w Nysie, początkowo nosił wezwanie św. Urbana. Obecnie jest to kościół Matki Bożej Wiernej i św. Rocha.

Ogromnie trudno było znaleźć zdjęcie kościoła i więcej informacji o nim.

Załącznik:
Jedrzychow_Kosciol_Matki_Bozej_Wiernej_i_sw_Rocha.jpg
Jedrzychow_Kosciol_Matki_Bozej_Wiernej_i_sw_Rocha.jpg [ 53.26 KiB | Przeglądany 22173 razy ]


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 12 maja 2019, 17:16 
Offline
Młodszy Administrator
Młodszy Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 gru 2013, 17:41
Posty: 2209
Lokalizacja: Zgoda
Dzisiaj chciałam przybliżyć naszym użytkownikom i gościom nie kościół, ale ikonę Matki Bożej Stolicy Mądrości.

Wizerunek przywitali studenci WSH, przypominając, że peregrynacja odbywa się z woli Jana Pawła II, który chciał w ten sposób środowiskom akademickim dać impuls do wcielania wartości etycznych w pracę naukowo-dydaktyczną.

Załącznik:
Stolica Mądrości.jpg
Stolica Mądrości.jpg [ 117.92 KiB | Przeglądany 22173 razy ]


Wizerunek Sedes Sapientiae powstał przed 5 laty w Rzymie. Jego autorem jest chorwacki jezuita o. Marko Ivan Rupnik, wykładowca teologii duchowości w Papieskim Instytucie Wschodnim. O. Rupnik jest także autorem wielu dzieł sztuki, m.in. udekorował mozaikami jedną z kaplic w Pałacu Apostolskim w Watykanie. Obraz Matki Bożej również wykonany jest techniką mozaikową. Na mozaikę złożyły się elementy marmuru, ceramiki i metalu. Ikona została pobłogosławiona przez Jana Pawła II. Bezpośrednio po zakończeniu Jubileuszu Nauczycieli Akademickich w 2000 r. ikona została przekazana do Aten, rozpoczynając w ten sposób pielgrzymkę po ośrodkach akademickich całego świata. Do tej pory odwiedziła Grecję, Rosję, Hiszpanię, Ukrainę, Peru, Chile, Ekwador, Słowację, Irlandię, Szkocję, Anglię, a w 2005 roku ikona dotarła do Polski.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 13 maja 2019, 8:26 
Offline
Młodszy Administrator
Młodszy Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 gru 2013, 17:41
Posty: 2209
Lokalizacja: Zgoda
Sanktuarium Matki Bożej Przyczyny Naszej Radości „Maria Śnieżna”, zwane krótko sanktuarium „Maria Śnieżna” lub sanktuarium Marii Śnieżnej to późnobarokowy, górski kościółek pochodzący z końca XVIII wieku, znajdujący się pod szczytem góry Igliczna w Masywie Śnieżnika.

Załącznik:
Sanktuarium Przyczyny Naszej Radości.jpg
Sanktuarium Przyczyny Naszej Radości.jpg [ 173.91 KiB | Przeglądany 22166 razy ]


Sanktuarium wzniesiono w pobliżu miejsca, w którym pierwotnie stała ludowa figura Marii z Dzieciątkiem ustawiona w pod konarami rozłożystego buka. Figurę przywiózł w 1750 z pielgrzymki do Mariazell w Austrii wójt Wilkanowa Krzysztof Veit. Rzeźba ta była kopią tamtejszej Madonny.

Piętnaście lat później okolicę nawiedziła potężna wichura, która obaliła również drzewo, nie uszkodziła jednak samej figury. Miejscowa ludność poczytała to za znak od Boga i przeniosła figurę w bezpieczniejsze miejsce, a w 1776 zbudowano dla niej nową, drewnianą kaplicę.

Dotychczasowa kaplica przestała wystarczać w latach 70. XVIII wieku. Nie mogła pomieścić licznych wiernych przybywających na wieść o cudownych uzdrowieniach, dlatego postanowiono zbudować w jej miejsce nowy kościół. Kamień węgielny pod kościół wmurowano 18 czerwca 1781 roku.

Miejscowy kult maryjny nawiązuje do bazyliki Santa Maria Maggiore w Rzymie. Według legendy, rzymską budowlę zbudowano w miejscu, w którym w cudowny sposób latem, w nocy z 4 na 5 sierpnia 352 r. spadł śnieg, zapowiedziany wcześniej we śnie papieża Liberiusza i rzymianina Jana. Według opowiadanych historii nazwa została wybrana, gdy przy budowie niepokojono się czy zdążą ją wybudować zanim spadnie śnieg.

Kościół jest celem licznych wycieczek turystycznych. Najłatwiejsze dojście prowadzi z Międzygórza.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 14 maja 2019, 15:21 
Offline
Młodszy Administrator
Młodszy Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 gru 2013, 17:41
Posty: 2209
Lokalizacja: Zgoda
Dzisiaj posłużę się delikatnie dopasowanym do moich celów cytatem z:
http://www.diecezja.rzeszow.pl/2015/09/ ... reloaded=1

„W Międzyzdrojach, na urokliwym tle, blisko morza, na zboczu dawnej wydmy, niczym latarnia morska wskazująca drogę, spiczastą wieżą z krzyżem wznosi się ku górze kaplica szczególna – Stella Matutina, czyli Gwiazda Zaranna. Nazwa wyjęta z litanii loretańskiej jasno określa posłannictwo Bożej Matki – prowadzi nas do portu Swego Syna…

Załącznik:
kaplica-stella-matutina.jpg
kaplica-stella-matutina.jpg [ 104.01 KiB | Przeglądany 22142 razy ]


W czasach, gdy rybacy nie dysponowali jeszcze przyrządami do nawigacji, wykorzystywali gwiazdy, by dotrzeć do celu. Tak i dzisiaj Matka Boża wskazuje nam drogę.

Powstała w 1897 roku w Międzyzdrojach kaplica Stella Matutina z pobliskim domem dla wczasowiczów jest nieustannie pod opieką Sióstr Boromeuszek Trzebnickich, czyli Sióstr Miłosierdzia od Św. Karola Boromeusza (SCB). A siostra przełożona, Jadwiga, z kilkoma jeszcze siostrami podejmuje wszystkich gości jak stałych domowników, pytając o ich życiowe losy, otaczając serdeczną modlitwą i opieką.
Tę pierwszą kaplicę katolicką na Wolinie (jest jeszcze w Międzyzdrojach dawny kościół protestancki) 2 maja 1952 roku odwiedził kardynał Stefan Wyszyński prymas Polski. Bywał tu także znakomity kompozytor Feliks Nowowiejski, twórca słynnej Roty.

Jakże tu nie powracać, gdzie Gwiazda Zaranna, niczym Jutrzenka, wzywa nas do Jezusa, który jest nazwany w krótkim opisie przy drzwiach do kaplicy „z wysoka Wschodzącym Słońcem”? „Dziś prowadzi Ona do portu każdego chrześcijanina” – napisały SS. Boromeuszki (tel. 91-328-11-56).
Warto tu zajrzeć, nie tylko w okresie letnim. Bardzo blisko stąd do plaży i mola. W pobliżu nastrojowy park zdrojowy im. F. Chopina, scena, gdzie odbywają się międzynarodowe festiwale pieśni chóralnej, kawiarnia muzyczna. A przy kaplicy – grota zbudowana z polnych kamieni z figurką Matki Bożej z Lourdes. I morze kwiatów…”


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 15 maja 2019, 10:04 
Offline
Młodszy Administrator
Młodszy Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 gru 2013, 17:41
Posty: 2209
Lokalizacja: Zgoda
Skoro kościół pw. Matki Bożej Uzdrowienia Chorych to koniecznie pod opieką oo. Kamilianów, znajdujący się w Tarnowskich Górach.

Załącznik:
Uzdrowienia Chorych.jpg
Uzdrowienia Chorych.jpg [ 275.21 KiB | Przeglądany 22136 razy ]


W latach 60-tych i 70-tych ubiegłego wieku, na polach pomiędzy ulicami Szopena i Bytomską wybudowano nowe osiedle liczące 8000 mieszkańców. W tej sytuacji kościół św. Jana Chrzciciela okazał się nieprzystosowanym do wymagań duszpasterskich tak dużej parafii.
Mimo że w niedzielę i święta odprawiano osiem Mszy św., liczna grupa wiernych pozostawała poza jego obrębem: na schodach, placu szpitalnym, a także w zakrystii i na korytarzach.

W 1974r., podczas wizytacji duszpasterskiej, ks. biskup Czesław Domin z Katowic zapoznał się ze stanem parafii oraz liczbą wiernych i doszedł do wniosku, że wobec takich warunków należy rozważyć możliwości budowy nowego kościoła. Oczywiście w tych latach realizacja takiego zamiaru była prawie niemożliwa.
Ostatecznie pozwolenie na budowę zostało wydane w 1988 r.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16 maja 2019, 17:53 
Offline
Młodszy Administrator
Młodszy Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 gru 2013, 17:41
Posty: 2209
Lokalizacja: Zgoda
Dzisiaj udamy się do Wielenia Zaobrzańskiego do Sanktuarium Matki Bożej Ucieczki Grzeszników.

Załącznik:
wielen1.jpg
wielen1.jpg [ 110.45 KiB | Przeglądany 22040 razy ]


Późnobarokowa świątynia z cudami słynącą figurą Madonny z Dzieciątkiem jest celem licznych pielgrzymek.

Od początku XIV w. w Wieleniu mieli siedzibę cystersi sprowadzeni z Paradyża przez Przemysła II i Bolesława Pobożnego. Zakonnicy w 1418 r. przenieśli się do Przemętu, zostawiając na miejscu drewnianą świątynię filialną. Znalazła się w niej gotycka figura Madonny z Dzieciątkiem, wyrzeźbiona w drewnie lipowym, otoczona kultem i słynąca cudami. Kilka razy próbowano ją zabrać stąd do innych miejscowości, lecz zawsze w tajemniczy sposób wracała.

Murowany kościół barokowy na planie krzyża zbudowano w latach 1731-1742. Nadal nie jest całkowicie ukończony - nie został otynkowany, wieża nie ma zwieńczenia, tylko nad dachem widnieje smukła wieżyczka na sygnaturkę.

Natomiast niezwykły kult Matki Boskiej "Ucieczki Grzeszników" istnieje do dziś. Uroczystości odpustowe, trwające od ostatniej niedzieli czerwca do pierwszej niedzieli lipca, od lat gromadzą tłumy pielgrzymów. Nie mieszczą się oni w świątyni, więc nabożeństwa odprawiane są na terenie przykościelnym. Lipowa figura Matki Boskiej otrzymała w 1993 r. korony diecezjalne, a 12 lat później - papieskie.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 maja 2019, 11:24 
Offline
Młodszy Administrator
Młodszy Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 gru 2013, 17:41
Posty: 2209
Lokalizacja: Zgoda
I kolejne sanktuarium maryjne z cudownym obrazem Matki Bożej Pocieszycielki Strapionych w miejscowości Wielkie Oczy.

Załącznik:
kosciol-we-wsi-wielkie-oczy.28439.jpg
kosciol-we-wsi-wielkie-oczy.28439.jpg [ 80.18 KiB | Przeglądany 22040 razy ]


Nazwa miejscowości wywodzi się, według legendy, od dwóch stawów, które były oddzielone od siebie zalesioną groblą. Po spojrzeniu na te stawy z pewnej odległości widoczny był zarys twarzy człowieka z wielkimi oczami.

Niegdyś miasteczko, a dzisiaj wieś, położona jest około 20 km na południe od Lubaczowa, w województwie podkarpackim, powiecie lubaczowskim.

Sposób, w jaki obraz dotarł do Wielkich Oczu nie jest dziś znany. Wiadomo jednak, że obraz Matki Najświętszej z Dzieciątkiem Jezus, będący własnością podominikańskiej parafii Wielkie Oczy, został namalowany w roku 1613 przez artystę malarza Franciszka Śniadeckiego, zwanego także malarzem paulińskim.

Załącznik:
Wielkie Oczy obraz.jpg
Wielkie Oczy obraz.jpg [ 85.58 KiB | Przeglądany 22097 razy ]


Obraz jest niedokładną kopią Madonny Częstochowskiej. Podobna kopia namalowana przez tudzież Śniadeckiego znajduje się u księży Jezuitów w Starej Wsi koło Brzozowa.
Od niepamiętnych czasów Obraz, znajdujący się w parafii Wielkie Oczy, otoczony jest czcią wiernych i uważany za cudowny.

Kult Matki Bożej w sposób szczególny objawiał się podczas klęsk żywiołowych. Tak było na przykład, gdy ludność dziesiątkowana przez dżumę w latach 1706-1709 garnęła się do Matki Bożej.

Lata I i II wojny światowej były dla Wielkich Oczu czasem bardzo trudnym. Rozpętana nienawiść, chęć zabijania, niszczenia i zemsty dotykały prawie wszystkich ludzi. Dla wielu ucieczką od zła w tych apokaliptycznych czasach stała się właśnie Maryja – Pocieszycielka Strapionych. Ludzie prześladowani chroniący się w kościele znajdowali ocalenie. Sytuacja powojenna, a z nią nowe układy polityczne, wrogie Kościołowi, nie sprzyjały zewnętrznemu rozwojowi i kultu Matki Bożej. Ludzie mieszkający przy granicy doświadczali lęku, niepewności i biedy. Brakowało odwagi, by poprzez oznaki religijne manifestować swoją przynależność do Kościoła.

Z nastaniem spokojniejszych czasów troską duszpasterską stało się przywrócenie i dalszy wzrost kultu maryjnego. Rozpoczęto uroczyście obchodzić święto Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, poprzedzone nabożeństwem Eucharystycznym. Wzbogaceniem maryjnego kultu były i są nadal sobotnie nabożeństwa przed cudownym obrazem.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 18 maja 2019, 16:57 
Offline
Młodszy Administrator
Młodszy Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 gru 2013, 17:41
Posty: 2209
Lokalizacja: Zgoda
Jest w Polsce kilka kościołów pw. Matki Bożej Wspomożenia Wiernych, a jeden z nich bardzo blisko, w katowickiej dzielnicy Zarzecze.

Załącznik:
Zarzecze.jpg
Zarzecze.jpg [ 112.3 KiB | Przeglądany 22077 razy ]


Parafia jest stosunkowo nowa, erygowana 13 stycznia 1985 roku. Liczy 1830 wiernych.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 19 maja 2019, 8:59 
Offline
Młodszy Administrator
Młodszy Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 gru 2013, 17:41
Posty: 2209
Lokalizacja: Zgoda
Dość popularnym wezwaniem zaczerpniętym z Litanii Loretańskiej jest patronat Matki Bożej Królowej Aniołów.

Załącznik:
Tychy.jpg
Tychy.jpg [ 42.35 KiB | Przeglądany 22040 razy ]


Najbliżej mamy kościół Matki Bożej Królowej Aniołów w Wilkowyjach.
Wilkowyje, obecnie dzielnica Tychów, należały do parafii św. Wojciecha w Mikołowie.

Mieszkańcy Wikowyj od dawna zabiegali o swój własny kościół. Po długich staraniach 13 kwietnia 1981r. uzyskano zezwolenie na budowę punktu katechetycznego.

Teren pod budowę domu Bożego poświęcono 24 maja 1982. Budowę domu katechetycznego wraz z mieszkaniem dla duszpasterza rozpoczęto w połowie czerwca 1982 i w stanie surowym ukończono go do grudnia tego samego roku.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 20 maja 2019, 16:24 
Offline
Młodszy Administrator
Młodszy Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 gru 2013, 17:41
Posty: 2209
Lokalizacja: Zgoda
W kolejnym wezwaniu prosimy o wstawiennictwo Matkę Bożą Królową Apostołów. Również dość popularne wezwanie dla kościołów w Polsce i takim może szczycić się jeden z kościołów w Rybniku.

Załącznik:
Rybnik.jpg
Rybnik.jpg [ 83.93 KiB | Przeglądany 22040 razy ]


Myśl utworzenia nowej placówki duszpasterskiej w Rybniku istniała już od 1949 roku. Impulsem do jej organizacji było przedstawienie ks. bp. Juliuszowi Bieńkowi przez ks. proboszcza Adama Bieżanowskiego propozycji utworzenia parafii werbistowskiej. Kuria Biskupia ogłosiła zamiar powołania nowej placówki 7 sierpnia 1951 r.

1 lutego 1952 r. ks. bp Stanisław Adamski oficjalnie utworzył placówkę duszpasterską pod wezwaniem Królowej Apostołów w Rybniku.

W 1955 r. dokonano odnowy kaplicy parafialnej. Zmieniono wówczas wewnętrzny wystrój świątyni, przebudowano ołtarze.

W 1966 r. przeprowadzono ponowny remont kaplicy parafialnej, a 9 września 1975 r. Wojewódzki Urząd do Spraw Wyznań w Katowicach udzielił pozwolenia na budowę nowego kościoła parafialnego.

W sobotni wieczór 20 października 2012 roku, parafia Królowej Apostołów w Rybniku jak i tamtejsza werbistowska wspólnota przeżywała niezwykłą uroczystość. Arcybiskup Wiktor Skworc, metropolita katowicki dokonał uroczystego poświęcenia (konsekracji) kościoła Królowej Apostołów i głównego ołtarza.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 33 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group